Székhely: 2337 Délegyháza, Robinson park 41.
E-mail: info@kisallatfizio.hu
Bankszámlaszám: OTP BANK: 11722003-20160508
Adószám: 18266085-1-13
A Magyar Kisállat Fizioterápiás Társaságot a Fővárosi Bíróság 12. Pk. 60084/2009/3. számú végzésével nyilvántartásba vette, amely 2009. május 25-én emelkedett jogerőre.
A mágneses tér kezelést a fizioterápiás eljárások közül az indirekt elektroterápia körébe soroljuk, ugyanis elektromos áram segítségével mágneses teret hozunk létre. Felmerülhet a kérdés, miért tartozik a mágneses tér alkalmazása a fizioterápiás kezelések közé, hiszen ez utóbbit úgy definiáljuk, mint a természet energiáival (pl hő, elektromosság) való gyógyítást. A válasz egyszerű: a mágneses tér is a természetben megtalálható energiák közé tartozik, hiszen a Földnek is van mágneses tere. Az azonban, hogy a mágneses tér kezelésnek (ami nem a különböző ékszerek viselését jelenti) milyen hatásai vannak, egyelőre kevéssé ismert az állattartók körében. Jelen cikkben az a szándékunk, hogy bemutassuk a pulzáló mágneses tér kezelés hatását, alkalmazási területeit.
A mágneses tér kezelés hatásai három csoportba sorolhatók: megkülönböztetünk bioelektrikus hatást, ami a membránpotenciál (a sejthártya külső és belső felszíne közti feszültségkülönbség) normalizálását jelenti. Biokémiai hatása az oxidáció-redukció enzimaktivitás serkentése. Bioenergetikus hatása a sejt- tápanyagfelvétel serkentése.
Általánosságban elmondható, hogy a megfelelő elektromágneses mező a vérkeringést segíti, segíti a test saját energiatermelését, hogy a természetes öngyógyító mechanizmusaink optimálisan működjenek. A mágneses tér kezelés a legkülönfélébb sejttípusoknak javítja a tápanyag-és oxigénellátását, javítja a szervezet immunműködését. A szakirodalom szerint azok a készülékek tekinthetők orvosi szempontból gyógyítási célra alkalmasnak, amelyek állandó, vagy alacsony frekvencián pulzáló mágneses teret indukálnak, olyan műszerek, amelyek különböző impulzusformákat képesek előállítani. A kisállat- fizioterapeuták külföldön és Magyarországon is többségében a Bemer 3000 készülékeket használják, vagy más magas színvonalú eszközöket. Ezek az eszközök elektromágneses szőnyegek, különböző méretű applikátorok, vagy elektromágneses tekercsek.
A pulzáló elektromágneses teret előállító készülékek, mint amilyen a Bemer 3000 Vet is, hatásának elsődleges helyszíne a sejtmembrán. A pulzáló elektromágneses tér kezelés befolyásolja a sejtszignalizációs útvonalakat, vagyis a sejtek közötti információátvitel, ami egy komplex mechanizmus, hatására hatékonyabb lesz.
A sejtek működéséhez, feladatuk ellátásához energia kell. Ezt a sejtek előállítják a saját anyagcsere- folyamataik által, amihez tápanyagokra, oxigénre van szükségük. A tápanyagfelvételt és a salakanyag-leadást a sejtmembrán elektromos potenciálja (a sejthártya külső és belső felszíne közötti elektromos potenciálkülönbség) biztosítja. A pulzáló mágneses tér aktiválja a feszültségfüggő membráncsatornákat, a sejt anyagcsereforgalmára van gyorsító hatással. Másképp fogalmazva, arra készteti a sejtet, hogy elindítsa és használja az addig gátolt anyagcsere- folyamatait, mivel betegség esetén a sejtmembrán felületi feszültsége megváltozik. A betegség hatására ugyanis a membránpotenciál megváltozik, a sérült szövet sejtanyagcseréjére jellemző a káliumáteresztés, ami befolyásolja a sejtmembrán nyugalmi potenciálját. A pulzáló elektromágneses tér kezelés hatására a sejtek ionáteresztő- képessége nő, ami pedig jobb sejten belüli oxigénellátást eredményez.
Hatása tehát szerteágazó. Részleteiben tekintve, gyulladáscsökkentő, gyulladásgátló, fájdalomcsillapító, értágító hatása kiemelendő. A fentebb tárgyalt hatásmechanizmus alapján a fájdalmat okozó vazoaktív (erekre ható) anyagok elszállítását segíti elő a gyulladásos területről. Hatására az erek kitágulnak, új vérerek képződnek, a szövetek vérellátása jelentősen javul. Kísérletek bizonyítják, hogy a pulzáló elektromágneses tér hatására a kapillárisok vérellátása 10%-ban javul már mindössze 2 perc után.
Emellett szerepet játszik a túlzott izomfeszültség megszűntetésében, az immunrendszer erősítésében. A szakirodalom hatásai közé sorolja az ödémák megszűntetését is. A sejt anyagcseréjére hatva, a vérkeringés fokozásával segíti elő, hogy a kialakult pangás megszűnjön, a duzzanat elmúljon. Számos közlemény szól arról, hogy serkentőleg hat az ingerületvezetésre, ami az idegrendszert érintő megbetegedések esetén kiemelkedő fontosságú.
Továbbá, bizonyos az is, hogy a csont- és kötőszövet regenerációját serkenti csakúgy, mint a csontképződést, oly módon, hogy a csontsejtek sejtmembránjának jelátvivő útvonalait (Ca2+ transzport) befolyásolja, és ezzel sejtszaporodást okoz. Alkalmazásával a törések gyógyulási ideje rövidül.
Összegezve elmondható, hogy a stresszoldás, a teljesítőképesség növelése, a bénulás, az idegrendszer megbetegedései, a sebgyógyulás, az ínsérülés, a csonttörés, zúzódás, ficam, rándulás, az ínhüvelygyulladás, illetve a különböző ízületi betegségek, arthrosis a pulzáló mágneses tér elterjedt alkalmazási területei.
A mágneses tér kezelés tehát a szervezet biokémiai folyamatait támogatja, a szervezet öngyógyító mechanizmusait kapcsoljuk be vele. Hatására felgyorsul a regeneráció, a tápanyagok beépítése a sejtekbe. Ez azért fontos a rehabilitációban, mert minél gyorsabban tudjuk mobilizálni a beteget, minél gyorsabb a gyógyulás folyamata, annál kevesebb és enyhébb poszttraumás tünet alakul ki. A pulzáló mágneses tér kezeléssel a különböző neurológiai, ortopédiai megbetegedések rehabilitációját teljesebbé és hatékonyabbá tudjuk tenni.
Felhasznált irodalom:
Csermely Miklós: Fizioterápia
Balassa Tímea: A pulzáló mágneses tér gyógyászati alkalmazása
Kisállat- fizioterapeuta képzés oktatási anyaga
Bemer terápia oktatási anyag
David Prydie, Isobel Hewitt: Practical Physiotherapy for Small Animal Practice
Joanna Witkos, Barbara Blonska, Leslaw Niebroj, Tadeusz Gazdzik: Physiotherapy: Pressing Issues of Everyday Practice
Szerző:
Lippai Kitti kisállat-fizioterapeuta