Székhely: 2337 Délegyháza, Robinson park 41.
E-mail: info@kisallatfizio.hu
Bankszámlaszám: OTP BANK: 11722003-20160508
Adószám: 18266085-1-13
A Magyar Kisállat Fizioterápiás Társaságot a Fővárosi Bíróság 12. Pk. 60084/2009/3. számú végzésével nyilvántartásba vette, amely 2009. május 25-én emelkedett jogerőre.
A szűrővizsgálatok fontossága
Kutyát tenyészteni nem könnyű! Az egészséges egyedek kiválasztása, a megelőző szűrővizsgálatok, az egyedek biológiai és pszichikai jellemzőinek összevetése, a megszületett utódok számára megfelelő környezet biztosítása mind-mind szükséges és sajnos nem mindig elégséges.
A fentiekből is jól látszik, hogy ez igen idő- és pénzigényes feladat. Nem csoda, hogy egy fajtatiszta kölyök ára nem alacsony. Sajnos sokan ezt olcsón szeretnék megkapni. A kereslet hozta létre a szaporítás iparágát, az önjelölt tenyésztők és szaporítók által „gyártott fajkutyák” tömegét.
A másik nagy probléma a nem kívánt nászból érkező, a menhelyeket megtöltő kutyák sokasága, ezért minél többször és minden fórumon foglalkozni kell az ivartalanítás szükségességével.
Mégis ezen írásnak most, nem az a célja, bár nagyon fontos és nemes küldetés, hogy meggyőzze a leendő gazdákat, hogy egy menhelyi keverékkutya pontosan olyan szerethető házi kedvenc lehet, mint fajtatiszta társai. Most arra szeretnénk felhívni a figyelmet, mekkora a felelőssége a tenyésztőnek és a gazdának, a kutya egészségért és életminőségért.
Amikor az egyes feladatokra vagy küllemre kutyafajtákat kitenyésztettek, a sok pozitív, az ember számára jól használható tulajdonság mellett, sajnos sok negatív adottságot, sőt az állat életét olykor nehezítő tulajdonságot örökítettek át. A felelős tenyésztők ezeket a hatásokat tompítani igyekeznek.
A másik kiemelt fontosságú tényező, hogy az öröklődő rendellenességek esetén, az egyedet ki kell venni a tenyésztésből. Sok esetben az elváltozások egyszerű szűrővizsgálatokkal diagnosztizálhatók. Ezzel szemben vannak olyan rendellenességek pl. a könyök-, váll- és csípődiszplázia, ahol a tenyészállatokat szűrni csak utódkövetéssel lehet. Ezek poligénes ún. küszöbértékes elváltozások. Minél több a hibás gén, annál nagyobb a betegség felmerülésének kockázata. Sokszor a környezeti faktorokkal, pld. etetés, kenel stressz, összeadódva átlépheti az érték küszöböt és akkor mutatkozik meg a kóros jelleg. Amennyiben két küszöbérték alatti egyedet pároztatnak az érték nagy valószínűséggel az utódoknál átlépi a küszöböt.
A gazdák felelőssége, hogy mivel nem lehetnek biztosak állataik mentességében, hogyha minimális gyanúja is felmerül a diszpláziának vagy bármely mozgásszervi elváltozásnak, feltétlenül forduljanak szakállatorvoshoz. A korai diagnózis, szakorvosi beavatkozás illetve a szakszerűen végzett gyógytorna, fizioterápia, az elváltozás mértékétől függően, gyógyítható illetve szinten tartható. Így sok fölösleges szenvedéstől kímélhetjük meg kedvenceinket.